Woda to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia. Trudno jest także na co dzień funkcjonować, nie mając dostępu do czystej wody. Woda skutecznie gasi pragnienie, oszukuje głód i syci na jakiś czas, można z niej przygotować większość pokarmów. Poza tym opłukujemy nią ciało, spłukujemy brud z naczyń, pierzemy ubrania i wiele, wiele innych rzeczy. Woda jest więc konieczna do życia nie tylko w sensie biologicznym, ale w ogóle bez niej jesteśmy bezradni… Stąd tak ważne jest jej uzdatnianie. Jeśli proces ten przebiegnie prawidłowo – zyskamy czystą wodę.
Czym jest uzdatnianie wody i w jakim celu się je wykonuje?
Woda zanim dotrze do naszego kranu i będzie zdatna do wypicia, zbiera po drodze różne związki, które naturalnie występują w przyrodzie. Niestety łatwo także zanieczyszcza się mniej przyjaznymi związkami, pochodzącymi z działalności człowieka. Zanim taka woda trafi więc do naszego kranu czy zostanie wykorzystana w danym sektorze przemysłu – musi na powrót odzyskać swoje optymalne właściwości fizyko-chemiczne. Wstępne uzdatnianie wody polega zatem na poprawie jakości wody, usunięciu z niej zanieczyszczeń, zawiesin i mikroorganizmów, zanim woda zostanie poddana dalszym procesom uzdatniania. Każdy etap oczyszczania wody jest ważny i należy poświęcić mu odpowiednią uwagę również wstępnemu uzdatnianiu wody…
Jak wygląda proces wstępnego uzdatniania wody w praktyce?
W praktyce wykorzystuje się różne procesy, które mają wpływ na skuteczne, wstępne uzdatnianie wody. Do najważniejszych z nich należą:
- flokulacja – która polega na przekształceniu obecnych w wodzie cząstek, które nie uległy rozpuszczeniu w większe skupiska, które sedymentują. Dzięki temu stają się one łatwiejsze do usunięcia,
- koagulacja – jest nieco bardziej złożona.. Dzięki temu procesowi przy użyciu np. pomp dozujących konkretny środek (koagulant), cząstki koloidalne są łączone w większe skupiska.
Procesy te w połączeniu z technikami membranowymi na dalszych etapach uzdatniania daje bardzo dobre efekty.
Bez wykorzystania odpowiednich technologii woda pozostawiona sama sobie, niestety nie nadawałaby się do picia, czy zastosowania w procesach produkcyjnych.