Jak prawidłowo wybrać kolor kostki brukowej?

układanie kostki brukowej

Kolor oraz kształt kostki brukowej powinien współgrać z pozostałymi elementami posesji, dlatego przed zleceniem ułożenia chodnika lub podjazdu warto dobrze zastanowić się nad stylistyką bruku. Jego kolor najlepiej dobrać m.in. do ogrodzenia, elewacji domu czy nawet dachu. Czym kierować się podczas wyboru koloru kostki brukowej? Podpowiadamy!

Spójny i stonowany projekt

Układanie kostki brukowej każdorazowo powinno być poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem specyfiki projektu i aranżacji przestrzeni posesji. Aby dom i jego okolica prezentowały się efektownie, wszystkie elementy muszą ze sobą korespondować. Kolor kostki brukowej powinien być zatem dopasowany do ogrodzenia, ścian, dachu, a nawet roślinności. Wybrany odcień bruku nie powinien odbiegać od powyższych elementów bardziej niż o 2-3 tonacje. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest dobieranie koloru kostki w zależności od temperatury poszczególnych odcieni. Ciepłe barwy są wówczas łączone z ciepłymi, a zimne z zimnymi (np. czerwień i brąz lub szarość i zieleń). Wówczas wyeliminowane zostaje ryzyko wystąpienia nieestetycznych dysonansów i stylistycznych niezgodności.

Kontrast dla odważnych

Lubisz nieszablonowe rozwiązania i zastanawiasz się, czy układanie kostki brukowej z wykorzystaniem dość specyficznych wariantów kolorystycznych ma sens? Jak najbardziej, jest to jednak wybór zarezerwowany jedynie dla odważnych osób, które cenią sobie wyrazisty efekt. W takiej sytuacji rekomendowane jest zasięgnięcie porady specjalisty lub projektanta zieleni, który znajdzie najlepszy kolorystyczny kompromis. Kontrastowe zestawienia mogą bowiem w ciekawy sposób ożywiać otoczenie, jednak projekt powinien zostać wykonany z wyczuciem smaku i dobrego stylu. Interesującym przykładem jest np. połączenie klasycznej bieli z wyrazistym grafitem.

Funkcjonalność i czyszczenie kostki

Wybierając odcień kostki brukowej, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam aspekt wizualny, ale również na kwestie związane z utrzymywaniem czystości na chodniku lub podjeździe. Bruk lubi się brudzić i obrastać mchem lub innymi porostami, a jego regularne czyszczenie jest właściwie podstawą każdego właściciela posesji. Aby zniwelować widoczność poszczególnych zabrudzeń czy plam, warto wybierać jasne odcienie kostki i postawić na producenta, który dostarcza fabrycznie zaimpregnowany bruk. Dzięki temu kolor nie będzie podatny na działanie promieni słonecznych, a zatem pozostanie w dobrej kondycji przez wiele lat.