Wady w budowie twarzy, czaszki i kości twarzowych to problem bardzo uciążliwy z punktu widzenia pacjenta. Nie dość, że osoba taka posiada mocno zdeformowaną twarz, to jeszcze jest ona dodatkowo wytykana palcami i to często w swoim środowisku. Trudności w życiu społecznym, brak akceptacji najbliższych i niska samoocena to czynniki, które są tu szczególnie uciążliwe.
Chirurgia ortognatyczna – co to jest?
Plastykę okolic twarzoczaszki można wykonać na dwa sposoby. Jedną z metod jest stosowanie tak zwanego kamuflażu ortodontycznego, którego celem jest wykonanie ogólnej plastyki twarzy bez konieczności interwencji chirurgicznej. Niestety, medycyna estetyczna nie zawsze pomaga w walce o odpowiedni wygląd. Co prawda zastosowanie kamuflażu nie wiąże się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji pooperacyjnej, ale z biegiem czasu może przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych. Celem chirurgii ortognatycznej jest zminimalizowanie tychże zmian poprzez bezpośrednią ingerencję w strukturę twarzoczaszki, a konkretnie kości twarzy pacjenta.
Jak wygląda zabieg?
W związku z tym, że wspomniane zmiany w budowie czaszki mogą być bardzo złożone, realizowana w ten sposób chirurgia plastyczna może wymagać wykonania kilku lub nawet kilkunastu operacji. W ich trakcie kości pacjenta są odpowiednio nacinane, przycinane, a także – jeśli istnieje taka potrzeba – usuwane z odpowiedniego obszaru twarzy. Dzięki temu już w kilka tygodni po operacji można zaobserwować pierwsze, pozytywne zmiany w obrębie twarzoczaszki. Dają one nadzieję, że z biegiem czasu sytuacja pacjenta znacznie się poprawi, a on sam będzie mógł odnosić sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Co ważne, chirurgia ortognatyczna Warszawa jest też bardzo często stosowana u osób, u których wspomniane zniekształcenia pojawiły się na skutek wypadków. W takiej sytuacji trzeba niekiedy zregenerować utraconą, zniszczoną i połamaną kość obszaru twarzoczaszki.
Podsumowując, regeneracja obszaru twarzy to nie tylko szansa na lepszy wygląd. To również mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych, poważnych schorzeń.