Dbanie o prawidłową mikroflorę stref intymnych jest bardzo ważne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ze względu na budowę układu rozrodczego problem nawracających infekcji częściej dotyczy kobiet. Co wpływa na mikroflorę stref intymnych? Są to zwyczaje higieniczne i styl życia. Warto pamiętać, że w budowaniu odporności naszych śluzówek ważna jest też urozmaicona i bogata w prebiotyki dieta i prawidłowa mikrobiota jelitowa. U kobiet w mikroflorze pochwy bardzo ważna jest prawidłowa liczebność ochronnych bakterii Lactobacillus i Lactobacillus produkujących nadtlenek wodoru (H202).
Najczęstszymi objawami zaburzeń mikroflory pochwy i infekcji są: ból, świąd, pieczenie, ból przy współżyciu lub zmieniona wydzielana pochwowa. Czasami zaburzenia mikroflory mogą przebiegać bez objawów. Dlatego w niektórych sytuacjach np. w trakcie przygotowań do ciąży i w ciąży wykonuje się profilaktycznie wymaz z pochwy.
Wymaz z pochwy GBS
To wymaz w kierunku obecności paciorkowców β-hemolizujących z grupy B (ang. Group B Streptococcus – GBS) – Streptococcus agalactiae. Ta bakteria może być obecna u 30% zdrowych kobiet. Natomiast wymaz w kierunku paciorkowców GBS to rekomendowane badanie w ciąży. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, każda cieżarna powinna wykonać ten wymaz, między 35 a 37 tygodniem ciąży. Podstawą takich rekomendacji jest fakt, że paciorkowce z grupy B stanową zagrożenie dla przychodzącego na świat noworodka. Podczas porodu bowiem istnieje bowiem duże ryzyko (70%) ryzyko zakażenia podczas przechodzenia przez kanał rodny lub na skutek kontaktu ze skórą, czy śliną matki nosicielki GBS. Infekcja u noworodka może spowodować problemy z układem oddechowym, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, a nawet posocznicę (Sepsę). Dlatego pod koniec ciąży pobiera się wymaz z pochwy (GBS) oraz z odbytnicy. Pozytywny wynik tego badania jest wskazaniem do profilaktycznej okołoporodowej podaży antybiotyku matce.
Profilaktyka
Warto wiedzieć, że najlepiej zadbać o mikrobiotę jelitową i pochwową jeszcze w trakcie przygotowań do ciąży. Higiena jest tu ważna i powinna być zrównoważona (ani nieregularna i niewystarczająca, a jednocześnie nie zbyt intensywna). Dobrym zwyczajem jest zastosowanie do tego celu delikatnych i dedykowanych produktów myjących o odpowiednim kwaśnym pH. Profilaktyczny wymaz sprawdzający biocenozę i stan mikroflory jest wskazany. Warto również zadbać o zdrową dietę, a szczególnie bogactwo prebiotyków i probiotyków.
Cena wymazu z pochwy zależy od wybranego panelu badania. Najczęściej wykonanie badania jednego parametru np. badanie GBS lub zbadanie biocenozy (bakterie Lactobacillus spp. komórki innych bakterii, obecność limfocytów i komórek nabłonka) to koszt kilkudziesięciu złotych. Warto wykonywać takie badanie przed rozpoczęciem starań o dziecko lub w przypadku jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowo-płciowego. Dobre badania powinny też wykazać obecność grzybów drożdżopodobnych, szczególnie Candida albicans, bakterii beztlenowych, czy nadmiaru Gardnerella vaginalis.