Już ponad połowa nieruchomości w Polsce jest dodatkowo ubezpieczona. Co więcej, 70% Polaków wykupuje polisę na życie. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie zadośćuczynienie albo odszkodowanie w przypadku wypadków losowych różnego rodzaju. Odszkodowanie może pokryć wydatki związane z koniecznością likwidacji usterki nieruchomości, jej odnowienia w wyniku zniszczenia czy zabezpieczać osobę ubezpieczoną, jeśli ta stała się niezdolna do pracy i generowania stałych dochodów na swoje utrzymanie. Co więcej, ubezpieczenie chroni też spadkobierców po śmierci osoby, która posiada polisę. Okazuje się jednak, że coraz częściej do polskich sądów trafiają sprawy o odszkodowanie. Częstochowa, Kraków czy inne miasta w Polsce odnotowują ich po co najmniej kilkadziesiąt w skali roku.
Dokładnie czytaj umowę z ubezpieczycielem
Chociaż tzw. kruczki prawne i zapisy, które rażąco szkodzą osobie, która nabywa polisę ubezpieczeniową, są zabronione, to jednak firmy ubezpieczeniowe nadal często wykorzystują luki prawne. Przez to osoba ubezpieczona nie otrzymuje odszkodowania w przypadku różnego rodzaju wypadków losowych. Czy jest to zgodne z prawem?
Aby uniknąć takich sytuacji, przede wszystkim czytaj dokładnie umowę i proś o wyjaśnienie zapisów, które nie są dla Ciebie zrozumiałe. Zawsze warto też poprosić o pomoc niezależnego eksperta, który zweryfikuje umowę i podpowie, czy ta jest na pewno korzystna.
Brak odszkodowania bardzo często wynika z nieświadomości potencjalnego klienta, a sama polisa nie gwarantuje wypłaty środków w obliczu wszystkich następstw wypadków. Najczęściej umowy są elastyczne i konstruowane indywidualnie. Klienci mogą wybierać różne pakiety, które zawierają inne zabezpieczenia. Im więcej wypadków losowych wchodzi w zakres polisy, tym lepiej. Pamiętaj również, że ubezpieczenie różni się wartością składki. Im jest większa, tym lepsze zabezpieczenie oferuje firma ubezpieczeniowa.
Dochodź swoich praw
Okazuje się jednak, że każda decyzja odmowna w zakresie wypłaty odszkodowania może być podważana i reklamowana. Do składania odwołań i reklamacji ma prawo każdy klient firmy ubezpieczeniowej.
Co istotne, warto, aby takie pismo stworzył adwokat. Częstochowa i inne miasta dysponują sporą liczbą ekspertów, którzy zajmują się pomocą w ramach uzyskiwania odszkodowań.
Artykuł na podstawie informacji merytorycznych otrzymanych od Kancelarii Kowalski – dziękujemy