Jakie samochody nie mogą jeździć w Polsce?

stacja kontroli pojazdów Warszawa Ochota

Czy wiesz, że w Polsce zarejestrowanych jest ponad 30 milionów pojazdów mechanicznych? Nie oznacza to jednak, że wszystkie mogą poruszać się krajowych drogach. Pamiętajmy, że przeciwwskazaniem jest przede wszystkim zły stan samochodów.

Właśnie dlatego każdy właściciel auta ma obowiązek przeprowadzać corocznego badania technicznego pojazdu mechanicznego. Służy do tego stacja kontroli pojazdów. Warszawa Ochota czy inne dzielnice w stolicy dysponują ich sporą liczbą. Na badanie można więc pojechać bez specjalnych zapisów, a sama diagnostyka trwa do 30 minut. W każdym takim obiekcie badanie techniczne samochodu przebiega dokładnie w taki sam sposób.

Do ruchu nie dopuszcza się samochodów, które przejdą badanie techniczne negatywnie. Oznacza to, że auto jest niezdolne do bezpiecznej jazdy i stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeśli diagnosta stacji kontroli pojazdów stwierdzi usterkę samochodu, jego właściciel zobowiązany jest do natychmiastowej naprawy. Do tego czasu nie może jeździć pojazdem mechanicznym. Informacja o złym stanie technicznym pojazdu pojawia się w systemie, nie ma więc możliwości, by inna stacja diagnostyczna wydała decyzję pozytywną. Zostaje zatrzymany także dowód rejestracyjny pojazdu.