Gdzie na badanie techniczne auta?

stacja kontroli pojazdów warszawa ochota

Badanie techniczne auta jest obowiązkowe. Należy je wykonywać raz w roku i zawsze musi być ważne, dlatego dobrze jest zgłaszać się na takowe na tzw. zakładkę.

Kto wykonuje badanie techniczne auta i gdzie należy się na takowe udać? Jedynym obiektem uprawnionym do przeprowadzenia legalnego, zgodnego z normami badania technicznego jest stacja kontroli pojazdów. Warszawa Ochota czy inne dzielnice stolicy posiadają co najmniej po kilka tego rodzaju punktów, do których można przybywać w razie konieczności.

Na badanie techniczne samochodu nie trzeba umawiać się wcześniej. Wystarczy przyjechać do wybranej stacji i ewentualnie poczekać w krótkiej kolejce. Samo badanie trwa około 20 minut, po tym czasie od razu wydawana jest decyzja w zakresie stanu technicznego auta. Jeśli pojazd mechaniczny badania nie przejdzie, jego właściciel zobowiązany jest do naprawy wszelkich usterek i dopiero wtedy może nim podróżować.

Co ważne, istnieją pewne obowiązki, jakie musi spełniać każda stacja kontroli. Ochota, Wola, Targówek czy Bielany, bez względu na lokalizację funkcjonowania stacji wszędzie są identyczne zasady. Po wykryciu usterek samochód zostaje wpisany w specjalny rejestr, dzięki czemu wszystkie stacji kontroli pojazdów mają wiedzę w tym zakresie. Oznacza to, że właściciel auta nie może pojechać do innego punktu z nadzieją, że tam diagnosta nie odkryje nieprawidłowości. Dzięki temu minimalizuje się poruszanie po polskich drogach aut niesprawnych, zagrażających wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.