Czym się różnią dwa podstawowe rodzaje rezonansu magnetycznego?

badanie mri

W dzisiejszych czasach rezonans magnetyczny Warszawa nie jest niczym niezwykłym, choć wciąż większość z nas nie interesuje się fenomenem póki nie pojawia się konieczność skorzystania z niego. Jednym z najczęstszych pytań jest to, gdzie porównuje się rezonans z kontrastem z tym bez kontrastu. Na to zagadnienie spojrzymy bliżej w niniejszym artykule.

Na czym polega różnica między rezonansem z i bez kontrastu?

Istnieją dwa główne rodzaje rezonansu, kontrastowe i bez użycia kontrastu. Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem, przed badaniem pacjentowi podaje się dożylnie barwnik.

 

Dla kogo zwłaszcza jest rekomendowany rezonans Warszawa bez kontrastu?

  • pacjenci, dla których nie zaleca się stosowania barwnika,
  • kobiety w ciąży,
  • pacjenci z zaburzeniami czynności nerek.

 

Brak kontrastu zapewnia również lepsze obrazy aktywności naczyń krwionośnych, wykrywając tętniaki i zablokowane naczynia krwionośne. Twój lekarz określi, co jest właściwe, w zależności od tego, jakie informacje diagnostyczne stara się uzyskać np. większość badań ortopedycznych jest wykonywana bez kontrastu.

Kiedy zalecany jest rezonans z kontrastem?

Zastosowanie środka kontrastowego może zlecić lekarz, który chce dokładniej przyjrzeć się określonej części ciała. Barwnik do wstrzykiwania można podawać dożylnie w celu uwidocznienia obszarów zapalnych lub bezpośrednio do stawu. Wykonując rezonans magnetyczny Warszawa lekarze mają możliwość manipulowania obrazami, aby lepiej przyjrzeć się konkretnemu obszarowi, który ich interesuje.

 

Jeśli w twoim ciele są guzy i inne nieprawidłowości, wchłoną one barwnik kontrastowy, a obszar ten będzie świecił na skanie rezonansu. Nawet małe guzy, które mogą nie być widoczne na zdjęciu rentgenowskim lub tomografii komputerowej, mogą zostać wykryte za pomocą tej metody właśnie. Kontrast pomaga wykryć nawet najmniejsze guzy i może dać lekarzowi więcej informacji na temat lokalizacji i wielkości guza oraz zaangażowanych w zmieniony obszar narządów lub tkanek.

Dodaj komentarz